Iteroparyczność vs. semelparyczność

Iteroparyczność vs. semelparyczność

Rozmnażanie jest bardzo ważnym procesem, gdyż dzięki niemu organizmy są w stanie zapewnić trwałość gatunku. Niektóre organizmy przystępują do rozrodu kilka razy w życiu, istnieją też takie gatunki u których reprodukcja zachodzi tylko raz w życiu tuż przed śmiercią.

Gatunek iteroparyczny
Przedstawiciele tego gatunku przystępują do rozrodu kilka razy w życiu. Nazwa iteroparyczny pochodzi z łaciny (itero - powtarzać, pario - płodzić). Przykładami gatunków iteroparycznych są: człowiek, wiele drzew, jaszczurki. W przypadku roślin, stosuje się nazwę "roślina polikarpiczna" czyli kwitnąca i wydająca nasiona kilka razy w ciągu swojego życia.

Gatunek semelparyczny
Przedstawiciele tego gatunku przystępują do rozrodu tylko raz w życiu. Nazwa pochodzi od łacińskiego "semel" oznaczającego "raz" i od "pario", czyli "płodzić". Reprodukcja tego typu określana jest także często mianem "big bang", ze względu na ogromny wysiłek reprodukcyjny potrzebny do wydania na świat potomstwa. Przykładami gatunków semelparycznych są: łososie, bambus, agawa, stynka, gromadnik, u wielu gatunków motyli i jętek. W przypadku roślin stosuje się też nazwę "roślina monokarpiczna" (hapaksant), która zakwita raz w życiu, a potem zamiera.

Przyczyny - "dylematy" organizmów związane z kosztami reprodukcji.
1. Jeśli śmiertelność jest duża, wtedy semelparyczność jest faworyzowana, bo pozwala na zmaksymalizowanie sukcesu reprodukcyjnego organizmu poprzez wydanie maksymalnej liczby potomstwa.
Przykład u roślin:
Jeśli śmiertelność jest duża - wynosi np. 70%, to wtedy iteroparyczność nie przynosi dużego zysku, gdyż produkowanych jest niewiele nasion, podczas gdy decydując się na przeznaczenie wszystkich zasobów i jednorazową reprodukcję dany organizm zwiększa swój sukces reprodukcyjny przez produkcję maksymalnie dużej liczby nasion (lepiej dostosowuje się do panujących warunków). W przypadku niskiej śmiertelności iteroparyczność jest korzystniejsza z punktu widzenia zysku reprodukcyjnego.
2. Jeśli przeżywalność dorosłych osobników jest zmienna, wtedy dobór naturalny faworyzuje iteroparyczność.

Semelparycznośc vs. iteroparyczność a strategia rozrodu.
Gatunki semelparyczne cechuje strategia rozwoju typu r, która charakteryzuje się wydawaniem na świat licznego potomstwa, ale też dużą umieralnością wśród młodych osobników.

Gatunki iteroparyczne cechuje stategia rozwoju typu K; osobniki wydają na świat mało liczne potomstwo, którym się opiekują. 
 
Znalezione obrazy dla zapytania strategia rozrodcza r 
źródło:http://biologia.opracowania.pl/cechy_populacji/struktura_wiekowa/
Bardzo proszę o komentarze i subskrypcję.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy wiesz, że...?

Hipoteza upośledzenia